نوشته شده توسط : zg

در چرخه تبرید فشرده سازی بخار ، کمپرسورها نقش مهمی در فشار دادن مبرد بخار شونده از فشار و درجه حرارت پایین به فشار بالا و درجه حرارت در آماده سازی برای سفر از طریق یک کندانسور دارند. در حالی که کمپرسورها همه عملکرد اصلی یکسانی را در یک سیستم تبرید صنعتی دارند ، در واقع انواع مختلفی از کمپرسورها با روشهای مختلف ایجاد فشار وجود دارد. در بخش های بعدی ، انواع مختلف کمپرسور و همچنین مزایا و معایب اصلی آنها را مرور خواهیم کرد.

 

کمپرسور سانتریفیوژ

کمپرسورهای گریز از مرکز که به کمپرسورهای توربو یا شعاعی نیز معروف هستند ، با مجبور کردن مبرد از طریق پروانه چرخان ، مبرد را تحت فشار قرار می دهند. پروانه مبرد را با سرعت فزاینده می چرخاند و انرژی جنبشی تولید می کند. سپس از انرژی جنبشی تولید شده برای فشار دادن مبرد با عبور از دیفیوزر استفاده می شود که سرعت حرکت شعاعی بخار را کند می کند. این روند کاهش حرکت شعاعی مبرد ، انرژی جنبشی را به شکل فشار به انرژی پتانسیل تبدیل می کند.

کمپرسورهای گریز از مرکز بیشترین ظرفیت را دارند و برای فشرده سازی حجم زیادی مبرد مناسب هستند. علاوه بر این ، کمپرسورهای گریز از مرکز را می توان به صورت پیکربندی تک ، دو مرحله ای یا چند مرحله ای تنظیم کرد تا مبرد را بر اساس نیازهای کاربردی به فشار و دمای بالاتر فشرده کند.

کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری پرطرفدار در سیستم های تهویه مطبوع بوده و در اکثر کولر های گازی از آن استفاده می شود. لرزش کم مصرف انرژی کم از مهم ترین دلایل این کار می باشد. در برخی از اتوامبیل ها نیز از این کمپرسور جهت کولر ماشین استفاده می شود. کمپرسور روتاری دارای یک پوسته استوانه ای که قسمت روتور و متحرک دایره ای کوچکتر و البته خارج از مرکز پوسته می باشد. کمپرسور روتاری در دو مدل تیغه متحرک و تیغه ثابت ساخته می شود. کمپرسورهای Rotary Vane از یک شافت محرک چرخشی استفاده می کنند که به صورت خارج از مرکز در یک محفظه استوانه ای قرار دارد و شامل درگاه های ورودی و تخلیه ثابت است. پره های قابل تنظیم روی شافت درایو نصب شده اند. با چرخش شافت محرک ، پره ها برای حفظ تماس با دیواره های داخلی محفظه کمپرسور به داخل و خارج می آیند و در نتیجه محفظه هایی با اندازه های مختلف تشکیل می شوند. سپس هوا از درگاه ورودی به بزرگترین این محفظه ها وارد می شود و با ادامه چرخش شافت درایو و کوچک شدن اندازه محفظه ، فشرده می شود. هنگامی که محفظه به کمترین حجم خود رسید ، هوای فشرده شده از طریق درگاه تخلیه از محفظه کمپرسور خارج می شود.

کمپرسورهای پره ای روتاری دارای ابعاد جمع و جور و کارآمد هستند ، بنابراین آنها را به گزینه ای مناسب برای کاربردهای کم ظرفیت مانند یخچال خانگی یا واحد تهویه مطبوع مسکونی تبدیل می کند. با این حال ، کمپرسورهای دوار نیز اغلب در صنایع غذایی و آشامیدنی برای کاربردهای دست زدن به محصولات استفاده می شوند.

کمپرسور اسکرو

 کمپرسورهای پیچ روتاری شامل دو روتور زن و مرد مشبک هستند که در جهت مخالف با هم می چرخند. مبرد از طریق یک درگاه مکش وارد کمپرسور می شود و بین دو روتور چرخان گیر می افتد. با عبور هوا از روتورها ، فضای فضا بین روتورها کاهش یافته و مبرد را فشرده می کند.

کمپرسور اسکرو فاقد هرگونه دریچه بوده و از نیروی مکانیکی استفاده نمی کنند که این امر باعث می شود کمپرسورها با سرعت زیاد با دبی زیاد و رد پای کوچک کار کنند و در عین حال لرزش را نیز کاهش دهد.

کمپرسور اسکرال

کمپرسورهای روتاری اسکرال حاوی دو مارپیچ یا پیمایش با هم هستند که یک مارپیچ ثابت است در حالی که دومی در داخل آن می چرخد. با چرخش مارپیچ ، جیب های بخار تشکیل می شود. جیب ها مبرد را می مکند و بخار را به سمت مرکز مارپیچ حرکت می دهند. با نزدیک شدن بخار به مرکز ، اندازه جیب ها به طور مداوم کاهش می یابد و باعث خنک شدن تبرید می شود.

کمپرسورهای روتاری دارای ظرفیت کمی زیر 20 تن هستند. با این حال ، آنها به دلیل عدم وجود پیستون ، بسیار کارآمد هستند ، که به آنها امکان می دهد تا به 100٪ بازده حجمی برسند. علاوه بر این ، كمپرسورهای پیمایشی به دلیل كمتر بودن قطعات متحرك ، دارای میزان نویز كم و نیاز به نگهداری هستند.

کمپرسور رفت و برگشتی

کمپرسورهای رفت و برگشتی طرحی شبیه به موتور احتراقی دارند و می توانند از دو تا شش پیستون که در سیلندرهای جداگانه قرار دارد ، داشته باشند. هر یک از این پیستون ها توسط یک میل لنگ مرکزی رانده می شوند. با حرکت پیستونها به سمت پایین ، مبرد از طریق یک دریچه ورودی به داخل سیلندر مکیده می شود. وقتی پیستون به سمت عقب حرکت می کند ، سوپاپ ورودی بسته می شود و حجم فضای سیلندر کاهش می یابد و مبرد را فشرده می کند. هنگامی که مبرد به اندازه کافی فشرده شد ، مقدار لازم برای باز کردن یک دریچه تخلیه حاصل می شود و مبرد خارج می شود ، و اجازه می دهد تا چرخه تکرار شود.

با به حرکت در آمدن الکتروموتور و انتقال نیروی گردشی به میل لنگ و تبدیل حرکت گردشی به حرکت رفت و برگشت پیستون در داخل سیلندر باعث مکش، تراکم و تخلیه گاز می شود. در نوع رفت و برگشتی گاز از قسمت فشار ضعیف یا اواپراتور مکش و پس از متراکم شدن به کندانسور فرستاده می شود.

کمپرسورهای رفت و برگشتی بسیار مقیاس پذیر هستند و به آنها اجازه می دهد تا با ظرفیت کم یا صدها تن طراحی شوند. مهمترین عامل ناسازگاری کمپرسورهای رفت و برگشتی این است که آنها بسیار بلند ، دارای ارتعاش زیاد و ناکارآمد هستند.

اطلاعات فنی و تخصصی و قیمت کمپرسور را در سایت بامین تهویه مشاهده نمایید.:: موضوعات مرتبط: کمپرسور , ,
:: برچسب‌ها: کمپرسور , کمپرسور هوا , قیمت کمپرسور , انواع کمپرسور , کمپرسور سانتریفیوژ , کمپرسور روتاری , کمپرسور پیستونی , کمپرسور رفت و برگشتی ,
:: بازدید از این مطلب : 11
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 14 بهمن 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : zg

کمپرسور اصلی ترین قسمت یک سیکل سرمایشی یا برودتی می باشد. عبارت Compressor به معنی فشرده ساز می باشد که با فشرده سازی گاز مبرد موجود در سیکل های تبرید شرایط تبادل انرژی را فراهم می کند. در شرایط معمولی و نرمال گرما از محیط گرمتر به محیط سردتر جریان دارد اما سیستم های برودتی با کمک کمپرسور شرایطی به وجود میآورند که گرما از محیط سرد به محیط گرم حرکت کند. کمپرسور HVACR پمپ بنزین مبرد است که در آن اواپراتور مبرد گازی را با فشار کم تأمین می کند و آن را به فشار بیشتری می رساند. با فشرده شدن ، دما و فشار بخار افزایش می یابد. مبرد گازی با فشاری که در آن دما در دمای مناسب اتفاق می افتد به کندانسور تحویل داده می شود.

کمپرسور از دو جز تشکیل شده است: منبع تغذیه و مکانیزم فشرده سازی (پیستون ، پره ، و غیره). در مورد کمپرسور هوا ، مکانیزم فشرده سازی در واقع فشرده سازی هوای جو است.
کمپرسور هوا به روش زیر کار می کند:

کمپرسور هوا


هوا به پیستون یا پره وارد می شود و با افزایش فشار و همزمان کاهش حجم آن فشرده می شود. به محض اینکه فشار به حداکثر تنظیم شده توسط اپراتور یا سازنده برسد ، یک مکانیزم سوئیچ مانع از دریافت بیشتر هوا در کمپرسور می شود. از هوای فشرده استفاده می شود و سطح فشار کاهش می یابد. به محض اینکه فشار به حداقل برسد ، همچنین توسط اپراتور یا سازنده تنظیم شده است ، سوئیچ اجازه می دهد هوا وارد کمپرسور شود. این روش تا زمانی که از کمپرسور استفاده می شود تکرار می شود.

عوامل موثر بر عملکرد کمپرسورها

  • سرعت چرخش
  • فشار در هنگام مکش
  • فشار هنگام تخلیه
  • نوع مبرد مورد استفاده

کمپرسورهای مشابه با تغییر در مبردها و قدرت اسب بخار کمپرسور می توانند در ظرفیت های مختلف کار کنند. هنگام خرید هر نوع کمپرسور ، خریدار باید ویژگی های خاصی را بررسی کند که شامل پیکربندی دستگاه ، نوع کار ، قیمت کمپرسور و هزینه عملکرد است. در هر صورت ، او باید عملکرد کمپرسور را بررسی کند و با توجه به بودجه و نیاز خود ، در مورد مناسب ترین و مطمئن ترین کمپرسور با سازنده مشورت کند.

انواع کمپرسور

 

در ادامه معمول ترین کمپرسور هایی که در یخچال استفاده می شود شرح داده شده است:

کمپرسور روتاری:

کمپرسورهای نوع روتاری عموماً تجهیزات کم ظرفیت هستند، که به طور معمول در یخچال و فریزرهای خانگی استفاده می شوند و برای تهویه مطبوع استفاده نمی شوند. این نوع از کمپرسورها می توانند از یک پره تشکیل شده باشند که در بدنه قرار گرفته و در مقابل روتور یا روتاری چند منظوره با پره هایی که در روتور قرار دارند مهر و موم شده اند.

 

کمپرسور گریز از مرکز( کمپرسور سانتریفیوژ):

کمپرسور های سانتریفیوژ با سرعت زیاد می چرخند و مبرد با اعمال نیروی گریز از مرکز فشرده می شود. کمپرسور های گریز از مرکز به طور معمول با مبردهایی که دارای حجم ویژه بیشتری هستند استفاده می شود که به نسبت فشرده سازی کمتری نیاز دارند. برای رسیدن به فشارهای تخلیه بیشتر می توان از واحدهای چند مرحله ای استفاده کرد و تعداد مراحل را با خروج گاز از روتور با دمای تخلیه گاز تعیین می کنیم. از کمپرسور های سانتریفیوژ برای خنک سازی آب در تهویه مطبوع و برای اهداف انجماد در دمای پایین استفاده می شود.

 

کمپرسور رفت و برگشتی:

کمپرسورهای رفت و برگشتی دارای پیستون هستند و به صورت سیلندر حرکت می کنند. انواع کمپرسورهای رفت و برگشتی عبارتند از:

کمپرسورهای باز: یک انتهای میل لنگ از میل لنگ خارج می شود ، به همین دلیل می توان از چندین درایو با کمپرسور استفاده کرد. از مهر و موم مکانیکی برای بررسی نشت خارجی مبرد و روغن و فرار هوا به سمت داخل استفاده می شود. این کمپرسورها توسط موتورهای الکتریکی یا موتورهای احتراق داخلی کار می کنند. با محرک تسمه ، تغییرات سرعت با تغییر ابعاد قرقره ها حاصل می شود ، در حالی که با واحدهای درایو مستقیم کمپرسور برای کار با سرعت موتور برنامه ریزی شده است.

کمپرسورهای هرمتیک: این کمپرسورها به صورت هرمتیکی قابل استفاده هستند که در آن موتور و کمپرسور در یک محفظه محصور شده اند ، در حالی که در نوع هرمتیک جوش داده شده کمپرسور و موتور در یک پوسته فولادی جوش داده شده مهر و موم شده است.

فنت فنی و تخصصی و قیمت انواع کمپرسور به وب سایت بامین تهویه مراجعه نمایید.:: موضوعات مرتبط: کمپرسور , ,
:: برچسب‌ها: کمپرسور , کمپرسور هوا , قیمت کمپرسور , انواع کمپرسور , کمپرسور سانتریفیوژ , کمپرسور روتاری , کمپرسور پیستونی , کمپرسور رفت و برگشتی ,
:: بازدید از این مطلب : 10
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 12 بهمن 1399 | نظرات ()

صفحه قبل 1 صفحه بعد